Ustawa o rynku kryptoaktywów

Ustawa o rynku kryptoaktywów – cel regulacji

Uzasadnienie projektu ustawy o rynku kryptoaktywów wyjaśnia, że celem projektowanej ustawy jest zapewnienie stosowania rozporządzenia .

Projektowana ustawa, poprzez zmianę ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. z 2023 r. poz. 1124, z późn. zm.), służy również zapewnieniu stosowania przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1113 w sprawie informacji towarzyszących transferom środków pieniężnych i niektórych kryptoaktywów oraz zmiany dyrektywy (UE)

Ustawa o rynku kryptoaktywów

Projekt ustawy o rynku kryptoaktywów jest dostępny na stronie Rządowego Procesu Legislacyjnego pod numerem wykazu UC 02

Przedmiot regulacji

Zgodnie z projektem ustawa określa organizację i wykonywanie nadzoru nad rynkiem kryptoaktywów.

Nadzór nad rynkiem kryptoaktywów

Według projektu nadzór nad rynkiem kryptoaktywów obejmuje nadzór nad:

1) oferującymi, osobami ubiegającymi się o dopuszczenie do obrotu kryptoaktywów, emitentami tokenów powiązanych z aktywami lub tokenów będących e-pieniądzem i dostawcami usług w zakresie kryptoaktywów;

2) emitentami kryptoaktywów innych niż tokeny powiązane z aktywami lub tokeny będące e-pieniądzem w zakresie ujawniania i zapobiegania nadużyciom na rynku kryptoaktywów.

Postać elektroniczna

Projekt przewiduje, że dokumenty związane z dokonywaniem czynności dotyczących usług w zakresie kryptoaktywów lub czynności dotyczących oferty publicznej na podstawie przepisów rozporządzenia 2023/1114 oraz innych czynności wykonywanych w ramach działalności podmiotów w zakresie regulowanym przepisami rozporządzenia 2023/1114 mogą być sporządzane w postaci elektronicznej. Dokumenty sporządzone w postaci elektronicznej tworzy się, utrwala, przekazuje, przechowuje i zabezpiecza w należyty sposób.

Oświadczenia woli złożone w postaci elektronicznej zawarte w dokumentach, o których mowa w ust. 1, spełniają wymóg formy pisemnej, także w przypadku, gdy forma ta została zastrzeżona pod rygorem nieważności.

Minister właściwy do spraw instytucji finansowych określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowy sposób tworzenia, utrwalania, przekazywania, przechowywania i zabezpieczania dokumentów, o których mowa w ust. 1, z uwzględnieniem zapewnienia bezpieczeństwa obrotu oraz ochrony interesów klientów.

O autorze:
radca prawny Michał Kowalski
Lb-1484
Onyksowa 3/66, 20-582 Lublin
Kontakt: skontaktuj się z Kancelarią