Ochrona ludności

Ochrona ludności

Ochrona ludności – definicja

Ochrona ludności to według projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej system składający się z organów administracji publicznej wykonujących zadania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa ludności przez ochronę życia i zdrowia ludzi, mienia, infrastruktury niezbędnej dla zaspokojenia potrzeb bytowych,  dóbr kultury i środowiska w sytuacji zagrożenia, zwanych dalej „organami ochrony ludności”, podmiotów wykonujących te zadania, zwanych dalej „podmiotami ochrony ludności” oraz sił i środków przeznaczonych do realizacji tych zadań, zwanych dalej „zasobami ochrony ludności”.

Uzasadnienie

Autorzy projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej wyjaśniają w jej uzasadnieniu, że:

W obecnej rzeczywistości polityczno-społecznej nieodzownym atrybutem sprawnego zarządzania bezpieczeństwem są systemowe rozwiązania bazujące na wykorzystywaniu potencjału istniejących struktur i systemów zapewniających obywatelom bezpieczeństwo na co dzień, a nie tylko na czas wojny, jak postrzegana jest obrona cywilna. Stąd też od wielu lat w przestrzeni publicznej pojawia się pojęcie „ochrona ludności”, jako całkiem nowe pojęcie, obejmujące swym znaczeniem znacznie szerszy zakres dotyczący zapewnienia bezpieczeństwa w każdym czasie i warunkach wszystkim osobom przebywającym na danym terytorium, niezależnie od ich formalnego statusu. Obecnie przedstawiany projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej definiując to pojęcie poczynił ważny krok w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa w obliczu współczesnych zagrożeń, zarówno w warunkach pokojowych, jak i w czasie wojny. Projekt ustawy w sposób systemowy uzupełnia i porządkuje działania, mające na celu przygotowanie podmiotów ochrony ludności do reagowania w  czasie pokoju, stanu wojennego i wojny. System bezpieczeństwa państwa powinien zapewniać sprawne przeciwdziałanie skutkom zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu bez względu na ich źródło. W sytuacji zagrożenia działaniami wojennymi lub katastrofą naturalną, czy spowodowaną przez człowieka, konieczne jest podjęcie tych samych przedsięwzięć, m.in. ewakuacji ludności, udzielenia pomocy medycznej, zapewnienia poszkodowanej ludności podstawowych warunków przetrwania, czy zabezpieczenia mienia. Należy również zwrócić uwagę, że dotychczasowe uregulowania kładą nacisk na reagowanie (ustawy pragmatyczne służb, inspekcji i straży) ewentualnie rozciągnięte na fazy zapobiegania i odbudowy (ustawa o zarządzaniu kryzysowym). Wszystkie te rozwiązania cechuje jednak silna centralizacja z dominującą rolą administracji rządowej.

Ochrona ludności – cel projektu ustawy

Autorzy projektu w/w ustawy w jej uzasadnieniu wskazują, że jej celem jest 

podniesienie poziomu ochrony ludności w Rzeczypospolitej Polskiej oraz przygotowanie do realizacji zadań obrony cywilnej w czasie stanu wojennego i w czasie wojny.

Rozwiązania przewidziany w tym projekcie mają służyć wg autorów projektu:

  • zapewnieniu najwyższym organom władzy państwowej i organom administracji publicznej (w zakresie niemilitarnym) ciągłości kierowania bezpieczeństwem narodowym, w tym obroną państwa w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny,
  • zwiększeniu potencjału państwa w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa swoim obywatelom i innym osobom przebywającym na terytorium RP,
  • wzmocnieniu zdolności struktur obrony cywilnej do ochrony ludności cywilnej przed niebezpieczeństwami wynikającymi z działań zbrojnych lub klęsk żywiołowych oraz przezwyciężania ich bezpośrednich następstw.

Przedmiot ustawy

Ochrona ludności wymaga określenia podmiotów odpowiedzialnych za jej zapewnienie i sprecyzowanie zadań tych podmiotów.

Projektowany artykuł 1 ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej wskazuje, że ustawa określa:

  • finansowanie ochrony ludności i obrony cywilnej.
  • zadania ochrony ludności i obrony cywilnej;
  • organy i podmioty realizujące zadania ochrony ludności i obrony cywilnej;
  • zasady planowania ochrony ludności i obrony cywilnej;
  • zasady funkcjonowania systemu wykrywania zagrożeń, ostrzegania, powiadamiania i alarmowania o zagrożeniach;
  • zasady użytkowania i ewidencjonowania oraz warunki techniczne obiektów zbiorowej ochrony;
  • zasady funkcjonowania i organizację obrony cywilnej oraz sposób powoływania personelu do obrony cywilnej;

Projekt ustawy

Ochrona ludności – projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej jest dostępny na stronie Rządowego Procesu Legislacyjnego – nr projektu z wykazu UD70.

Etap legislacyjny

Projekt rozpatrywany przez Komisję Prawniczą po przyjęciu projektu przez Stały Komitet Rady Ministrów.

O autorze:
radca prawny Michał Kowalski
Lb-1484
Onyksowa 3/66, 20-582 Lublin
Kontakt: skontaktuj się z Kancelarią